zayifim 1 Takipçi | 1 Takip
Kategorilerim

Sevdiğim Fotoğraflar

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

Okumak İstediklerim

İzlediklerim

Gezdiğim Yerler

Evim İçin

Sağlık

Diğer İçeriklerim (115)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (1)

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

2011-07-17 11:49:00

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biridir lahmacun. Sıcacık ekmeği üzerinde ki kıymalı harcı ile hem doyurucu hemde oldukça lezzetli bir seçimdir. Ancak her güzel şeyde fazlaca bulunduğu gibi lahmacunda da bir hayli kalori mevcuttur. Burada lahmacun kilo aldırır mı sorusunun yanıtını almış olmalısınız. Evet lahmacun kilo aldırır ancak küçük ipuçları ile alınan bu kalorileri yakmak ve lahmacunun içerdiği kalori miktarını düşürmek mümkündür. Öncelikle lahmacunda ne var ne yok onu öğrenelim.

 

Bildiğiniz gibi lahmacun alt kısmı hamur üzeri ise kıyma, domates, soğan ve biberden oluşan harc ile hazırlanmış bir yiyecektir. Hamur işleri kilo aldırmaya birebirdir tabi aşırı yendiğinde. Lahmacunlarınızı yaparken beyaz un yerine kepekli un kullanmak, margarin yerine zeytinyağı ya da tereyağı kullanmak hem daha lezzetli ve gevrek pişmesini sağlar hemde daha az kalorili olmasına yardımcı olur. ÜZerinde ki malzemelere gelince domates, soğan ve biber kilo aldıran besinler değildir. Kıyma ise yağsız tarafından çektirilmiş ise protein yönünden zengin besleyici bir seçim olacaktır. Hamurunuzu hazırlayıp harcınızı döktükten sonra 200 derece sıcaklıkta önceden ısıttığınız fırınınıza lahmacunlarınızı atabilirsiniz. Pişirdikten sonra lahmacunları küçük parçalara bölmenizde fayda var. Küçük parçalara bölerseniz yemeniz daha uzun zaman alır bu sayede daha çabuk doyarsınız. Bu da ekstra kalori almanızın önüne geçer.

 

Lahmacunun kilo aldırmasını istemiyorsanız yanında yağsız yoğurtla yapılmış tuzsuz ayran için. Yapılan bir araştırma yemeklerle birlikte yenen yoğurdun besinleri daha hızlı sindirilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. O halde yoğurdun içine biraz su katarak ayran haline getirmekte aynı etkiyi gösterecektir. Hem bu sayede vücut su ihtiyacınıda karşılamış olur.

 

lahmacun kalori, lahmacun kilo aldırır mı, lahmacun kilo yapar mı

7850
0
0
Yorum Yaz